VDU Žemės ūkio akademijos mokymai tema  "Žemės ūkio technika ir technologijos bearimei žemdirbystei: poveikis dirvožemiui ir aplinkai" 

2024 02 08


Dažno europiečio nuomone, klimato kaita yra viena rimčiausių problemų, su kuria susiduriama šiandieniniame pasaulyje. Kaip ir visuose sektoriuose, taip pat švietimo bei mokymo sektoriuje imamasi veiksmų ir reaguojama į šią pasaulinio masto krizę.

2024 m. vasario 8 d. Panevėžio mokymo centro Joniškėlio mokymo skyriuje vyko mokymai „Žemės ūkio technika ir technologijos bearimei žemdirbystei: poveikis dirvožemiui ir aplinkai“.

Mokytojai, mokiniai turėjo galimybę išgirsti profesinės srities naujoves iš tikrų profesionalų. Svečiai iš Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos supažindino su inovacijų naudojimu versle galimybėmis.

Žemės ūkio akademijos mokslininkas prof. Egidijus Šarauskis pristatė naujausius tyrimus apie bearimės žemdirbystės technologijų (minimalaus žemės dirbimo, juostinio žemės dirbimo ir tiesioginės sėjos) privalumus ir trūkumus, rizikos veiksnius, lyginant su tradicine technologija ariant plūgu. Žemės dirbimo ir sėjos mašinų konstrukcijų ypatumus, darbinių dalių technologinius procesus neartose dirvose, kuriose yra arba nėra augalinių liekanų, technologinių parametrų pokyčiai.

Doktorantas Marius Kazlauskas mokymų metu aptarė - bearimės žemės dirbimo technologijų poveikį dirvožemio savybėms. Dirvožemio sutankinimas ir jo mažinimo galimybės. Bearimės žemės dirbimo (ir tiksliosios sėjos) technologijų įtaka skirtingų žemės ūkio augalų dygimui, vystymosi ir produktyvumo rodikliams, piktžolių, ligų ir kenkėjų plitimui.

Prof. Zita Kriaučiūnienė supažindino su aplinkos užterštumo mažinimo galimybėmis taikant bearimės žemdirbystės technologijas bei šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijų iš dirvožemio ir iš žemės ūkio technikos vertinimu.

Smagu, kad turime galimybę susipažinti su agronomijos, bioekonomikos ir inžinerijos naujovėmis.